کارشناسی ارشد مدیریت 91 (مدیران آینده)

وبلاگ داوطلبان،علاقمندان و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای مدیریت

آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی برای آخرین بار در سال 86 در ماه اسفند برگزار گردید. طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور این آزمون در سال 87 در فاصلۀ هفدهم تا بیستم بهمن ماه برگزار خواهد شد. این موضوع قطعاً بر
برنامه­ریزی داوطلبان به منظور کسب آمادگی بیشتر برای شرکت در آزمون تأثیرگذار خواهد بود.

آزمون کارشناسی ارشد رشته مدیریت در سال 86 بر طبق شواهد موجود با حضور بیش از بیست هزار داوطلب برگزار گردید. در آزمون سال گذشته شاهد حضور داوطلبانی بودیم که دارای تحصیلات گوناگونی در مقطع کارشناسی بودند. این امر نمایانگر استقبال روزافزون داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد از این رشته تحصیلی است. در آزمون سال 86 در مجموع 800 نفر از داوطلبان رشته مدیریت برای ادامه تحصیل برگزیده می­شوند. در جدول ذیل اطلاعاتی در زمینه تعداد پذیرش شرکت کنندگان در آزمون رشته مدیریت سال 86 به تفکیک نوع دوره­ها آمده است:

 

روزانه

414 نفر

شبانه

259 نفر

پیام­نور

120 نفر

غیرانتفاعی

65 نفر

مجموع

858 نفر

 

به طور کلی سطح سوالات آزمون سال 86 در رشته مدیریت در مقایسه با سالهای گذشته بسیار دشوارتر به نظر می­رسید. به طوریکه فی­المثل یک داوطلب برای کسب رتبه تک رقمی در گرایشهای مالی، بازرگانی و IT در آزمون سالهای 83 تا 85 می­بایست به طور متوسط میانگینی بالای 56 درصد را کسب می­نمود اما در آزمون سال 86 برای رسیدن به این مهم، کسب میانگین حدود 50 درصد کافی به نظر می­رسید.

در آزمون کارشناسی ارشد سال 86 در رشته مدیریت همانند سال گذشته هر داوطلب می­بایست به سوالات دو دفترچه، در دو پاسخنامه مجزا پاسخ می­داد. دفترچه شماره 1 سوالات شامل مواد امتحانی زبان عمومی و تخصصی، ریاضی و آمار، تئوری­های مدیریت، اقتصاد خرد و کلان، تحقیق در عملیات، مالیه عمومی و بودجه و کاربرد کامپیوتر در مدیریت می­شد که در مجموع 230 سوال را تشکیل می­داد. برای پاسخگویی به این سوالات در هر داوطلب 180 دقیقه زمان داشت. دفترچه شماره 2 سوالات شامل مواد امتحانی مدیریت تولید، بازاریابی، مدیریت مالی و حسابداری دولتی می­شد. برای پاسخگویی به 120 سوال این دفترچه به داوطلبان 60 دقیقه زمان داده شد. در جدول زیر ضرایب دروس در گرایشهای گوناگون این مجموعه انعکاس داده شده است:

گرایش

مواد امتحانی

مالی و بازرگانی

صنعتی و تکنولوژی

فناوری اطلاعات

دولتی

کارآفرینی

زبان عمومی و تخصصی

3

3

3

3

4

ریاضی و آمار

2

2

2

2

2

تئوری مدیریت

3

3

3

3

2

اقتصاد خرد و کلان

2

2

2

2

2

تحقیق در عملیات

2

2

2

-

-

مالیه عمومی و بودجه

-

-

-

2

-

کاربرد کامپیوتر در مدیریت

-

-

-

-

2

مدیریت تولید

-

2

1

-

-

بازاریابی

2

-

1

-

-

مدیریت مالی

2

-

-

-

-

حسابداری

-

-

-

2

-

در ادامه این مقاله به تحلیل سوالات آزمون کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت سال 86 در تک تک مواد امتحانی خواهیم پرداخت:

1ـ زبان عمومی و تخصصی

زبان عمومی و تخصصی با ضریب 4 برای گرایش کارآفرینی و ضریب 3 در سایر گرایش­ها از دروس تعیین کننده در آزمون سال 86 بود. از مجموع 30 سوال این درس، 15 سوال اختصاص به زبان عمومی و 15 سوال اختصاص به سوالات زبان تخصصی داشت. سوالات درس زبان در سال 86 شامل 7 سوال واژگان (vocabulary) ، 3 سوال گرامر (Grammar) ، 5 سوال درک مطلب با جای خالی (Cloze test) و پانزده سوال درک مطلب (comprehension) می­ش. سوالات سه بخش واژگانی، گرامر و Cloze test اختصاص به زبان عمومی داشت و سوالات بخش درک مطلب مربوط به بخش زبان تخصصی می­شد.

سطح کلی سوالات این درس در مقایسه با سوالات سالهای گذشته بسیار دشوارتر به نظر می­رسید. افت قابل توجه در صدای داوطلبان حاضر در این آزمون در مقایسه با سالهای گذشته شاهد این مدعاست. با توجه به ماهیت مشابه سوالات این درس در طی سالیان اخیر (از لحاظ میزان عمومی و تخصصی بودن سوالات) پیش­بینی می­گردد که این روند در طی سالهای آتی نیز ادامه داشته باشد.

به داوطلبان عزیز در خصوص این درس توصیه می­گردد که از ابتدای شروع مطالعات خود برای آمادگی در آزمون کارشناسی ارشد مطالعه این درس را در برنامۀ روزانه خود بگنجاند و این روند را تا آزمون کارشناسی ارشد ادامه دهند. غنی­تر ساختن دامنه واژگان و نیز مطالعه متن­های متعدد مدیریتی در حوزه­های گوناگون این رشته از توصیه­های دیگر ما برای شما داوطلبان گرامی است.

2ـ ریاضی و آمار

درس ریاضی و آمار در آزمون کارشناسی ارشد رشته مدیریت شامل 40 سوال می­گردد که 25 سوال آن مربوط به ریاضی و 15 سوال آن مربوط به مباحث آماری است.

ترکیب 25 سوال ریاضیات سال 86 در جدول زیر انعکاس داده شده است.

 

مبحث

تعداد سوال

توابع

4

حد

3

مشتق

3

کاربرد مشتق

2

توابع چند متغیره

4

انتگرال

3

ماتریس

3

مجموعه

1

آنالیز ترکیبی

1

دو جمله­ای نیوتن

1

 

برخلاف درس ریاضیات که سعی شده بود از مباحث مختلف این درس، سوال طراحی شود، در بخش مباحث آماری بیشتر سوالات مربوط به مباحث شاخص­های آماری و احتمالات و متغیری تصادفی می­شد و از مباحث مربوط به آمار استنباطی تنها 2 سوال در آزمون سال 86 مطرح شده بود.

به طور کلی سطح سوالات این ماده امتحانی در مقایسه با سالهای قبل دشوارتر و وقت­گیرتر شده بود. در آزمون سال 86، در درس ریاضی و آمار درصدای بالای 45 را خیلی خوب، 35 تا 45 را خوب، 25 تا 35 را متوسط و کمتر از 25 را می­توان ضعیف ارزیابی نمود.

سوال 31 این درس که از مبحث مجموعه­ها مطرح شده بود، فاقد جواب صحیح در گزینه­ها بود امّا علی رغم این موضوع از سوی سازمان سنجش گزینه 2 به عنوان جواب صحیح این سوال قید شده بود.

3ـ تئوری مدیریت

از دروس شاخص مجموعه مدیریت درس تئوری­های مدیریت مشتمل بر 40 سوال و پوشش دهندۀ مباحث سازمان و مدیریت، مدیریت رفتار سازمانی، منابع انسانی و تجزیه و تحلیل سیستمهاست. در آزمون سال 86 بخش اعظم سوالات را همچون سالهای گذشته مباحث سازمان و مدیریت و رفتار سازمانی تشکیل داده بود. در آزمون سال 86 بیشتر سوالات از منابع مورد تأکید اساتید انتخاب شده بود. همچنین حجم بالایی از سوالات حفظی تشکیل داده بود. سطح کلی سوالات آزمون سال 86 را می­توان متوسط ارزیابی نمود. همچنین می­توان درصدهای بالای 45 را در آزمون سال قبل خوب، 35 تا 45 را متوسط و کمتر از 35 را ضعیف ارزیابی نمود.

اقتصاد خرد و کلان

درس اقتصاد خرد و کلان مشتمل بر 30 سوال از دروس مشترک تمامی گرایش­هاست. از این تعداد سوالات، 15 سوال اختصاص به مباحث اقتصاد خرد و 15 سوال اختصاص به اقتصاد کلان دارد. بودجه­بندی سوالات این درس در آزمون سال 86 به صورت زیر است:

 

مبحث

تعداد سوال

شیوه انجام فعالیتهای اقتصادی

2

حسابداری مالی و شاخص قیمت­ها

3

مدلهای تعیین درآمد ملی تعادلی و سیاست مالی

5

بازار پول و سیاستهای پولی

1

تعادل همزمان بازار کالا و پول

4

اقتصاد کلان

  

مبحث

تعداد سوال

عرضه، تقاضا، تعادل

2

کشش

4

رفتار مصرف کننده

2

رفتار تولید کننده

3

هزینه

1

بازار رقابت کامل

1

بازار انحصار کامل

2

اقتصاد خرد

 

به طور کلی به غیر از 2، 3 سوال مابقی سوالات جنبه مفهومی داشت. همچنین از لحاظ سطح کلی سوالات، می­توان سوالات درس اقتصاد را در آزمون سال 86 کمی دشوارتر از سوالات سالهای قبل ارزیابی نمود. حدود 20 درصد سوالات را در این آزمون سوالات دشوار و مابقی سوالات استاندارد و آسان بود.

استفاده از منابع معتبر شناخته شده در این درس و تمرین زیاد با استفاده از تستهای آزمونهای سال­های گذشته و تستهای تألیفی کمک زیادی در کسب موفقیت در این درس به داوطلبان خواهد نمود.

پاسخ سوال 82 آزمون در کلید اعلام شده سازمان سنجش، گزینه 3 است اما در صورتی که  را برابر با کشش تقاضا و نه قدرمطلق کشش تقاضا در نظر بگیریم، گزینه 2 صحیح است.

5ـ تحقیق در عملیات

تحقیق در عملیات با 30 سوال یکی از دروس تخصصی گرایش­های مالی، بازرگانی، صنعتی و  است. سوالات آزمون سال 86 تقریباً تمامی مباحث مربوط به این درس را پوشش داده بود. حدود 20 درصد سوالات مربوط به این دروس تقریباً دشوار به نظر می­رسید امّا مابقی سوالات در حد استاندار و یا آسان بود. همچنین می­توان به طور کلی سطح سوالات این درس را در سال 86 کمی آسانتر از سوالات سال 85 ارزیابی نمود.

تسلط بر کلیه مباحث و حل تعداد زیادی از تستها و استفاده از نکات ریز برای حل سوالات کمک شایانی به داوطلبان برای کسب موفقیت در این درس خواهد نمود. داوطلبان گرایش­هایی که می­بایست به سوالات این درس پاسخ دهند، این نکته را مدنظر قرار دهند که با توجه به پراکندگی درصدی داوطلبان، موفقیت داوطلب در این درس می­تواند به موفقیت نهایی داوطلب در کل آزمون کمک شایان توجهی نماید.

مالیه عمومی و بودجه

مالیه عمومی و بودجه با 30 سوال و ضریب 2 درس تخصصی گرایش مدیریت دولتی است و همانند درس تحقیق در عملیات از سال 85 به دفترچه اول سوالات انتقال یافت. بیشتر سوالات این درس در آزمون سال 86 به صورت استاندارد و خوبی طراحی شده بود. همچنین تعداد زیادی از سوالات جنبه حفظی داشت و تنها تعداد کمی از سوالات را سوالات مفهومی تشکیل می­دادند. همچنین از حیث سطح دشوار بودن سوالات، طراح سوالات تمامی طیف­های سوالات سخت، آسان و استاندارد را پوشش داده بود.

7ـ کاربرد کامپیوتر در مدیریت

درس کاربرد کامپیوتر از سال 85 به آزمون ورودی کارشناسی ارشد رشته مدیریت وارد شد و با ضریب به اختصاص به گرایش کارآفرینی دارد. در صورتی که شما بطور معمول با کامپیوتر سروکار داشته باشید، پاسخ دادن به سوالات این درس برای شما نیاز به مطالعه خاصی ندارد. یک داوطلب با آشنایی با مبانی کامپیوتر، مجموعه نرم­افزاری office (word، Excel، Out look، Access , Power point)، مفاهیم پایه IT و اینترنت می­تواند حتی به بیش از 80 درصد سوالات پاسخ صحیح بدهد.

در آزمون سال 86، 17 درصد سوالات در حد دشوار و مابقی آنها تقریباً آسان و استاندارد بود. پیش­بینی می­گردد که در سالهای بعد نیز شاهد سوالات مشابه با مباحث فوق در درس کاربرد کامپیوتر باشیم.

8ـ مدیریت تولید

درس مدیریت تولید با 30 سوال، اولین درسی است که در دفترچه دوم سوالات دیده می­شود. علی رغم وجود مباحث گوناگون در این درس، طراح سوالات این درس در آزمون سال 86 توانسته بود به خوبی مباحث مربوطه را پوشش دهد. در جدول ذیل بودجه­بندی سوالات این درس ذکر شده است:

مبحث

تعداد سوالات

برنامه­ریزی تولید

8

کنترل موجودی و MRP

6

مفاهیم نوین در مدیریت تولید

4

ارزیابی کار و زمان

4

کنترل کیفیت

2

طراحی کارخانه

2

نت

2

کنترل پروژه

1

پیش­بینی تقاضا

1

 

با توجه به زمان کمی که برای پاسخگویی به سوالات وجود دارد و نیز محدودیت در استفاده از ماشین حساب در آزمون، چند سالی است که شاهد طراحی سوالات مفهومی­تر در این درس هستیم. این روند در آزمون سال 86 نیز ادامه یافته بود. لذا به داوطلبان توصیه می­گردد که بیشتر تمرکز خود را بر روی درک و فهم اصول و مباحث مدیریت تولید معطوف دارند.

 

9ـ بازاریابی

بازاریابی با 30 سوال درس تخصصی گرایش­های مالی، بازرگانی و IT است. بخش عمده سوالات بازاریابی آزمون سال 86 مربوط به مباحث بازاریابی بین­المللی، مدیریت توزیع و پس از آن قیمت­گذاری و مدیریت محصولات بود. سطح کلی سوالات نسبت به سالهای گذشته کمی دشوارتر بود به گونه­ای که می­توان کسب درصدی بالای 40 را خوب، 25 تا 40 را متوسط و پایین­تر از 25 را در درس بازاریابی آزمون سال 86 ضعیف ارزیابی نمود.

به داوطلبان توصیه می­شود که با بررسی سوالات سالهای گذشته شیوه مناسب مطالعه برای این درس را انتخاب نمایند.

در این ماده امتحانی پاسخ سوال 37 ابهام داشت و به اقتصاد بسیاری از داوطلبان گزینه 1 می­توانست پاسخ صحیح این سوال باشد.

10ـ مدیریت مالی

مدیریت مالی درس تخصصی گرایش­های مالی و بازرگانی است که مشتمل بر 30 سوال می­باشد. در آزمون سال 86، ترکیب سوالات را به طور یکسان سوالات حفظی، مفهومی و محاسباتی تشکیل داده بودند. بخش عمده سوالات مربوط به این ماده امتحانی مربوط به مباحث «ریسک و بازده» و «تجزیه و تحلی اهرمها» می­شد. به طور کلی می­توان سطح سوالات آزمون 86 در درس مدیریت مالی را متوسط و استاندارد ارزیابی نمود. با توجه به روند سوالات درس مدیریت مالی پیش­بینی می­گردد در سالهای آتی حجم بیشتر سوالات را سوالات مفهومی تشکیل دهند.

11ـ حسابداری دولتی

حسابداری دولتی درس اختصاصی گرایش مدیریت دولتی با ضریب 2 است. در آزمون سال 86 از مجموع 30 سوال مربوط به این ماده امتحانی، بیش از نیمی از آنها سوالات حفظی و مابقی ترکیبی از سوالات مفهومی و تلفیقی بود.

روند کلی سوالات این درس در طی سالیان اخیر بیشتر به سمت مفهومی­تر شدن بوده است. لذا به داوطلبان توصیه می­شود با مطالعه دقیق منابع، مباحث مربوط را به خوبی درک نمایند.

حرف آخر

رمز موفقیت در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی را می­توان در سه رکن بیان نمود: 1ـ هدفگزاری دقیق، 2ـ برنامه­ریزی صحیح و 3ـ تلاش مستمر اگر تاکنون هدف خود را انتخاب نکرده­اید، با استفاده از نظرات مشاوران و علایق شخصی خود هر چه سریعتر این کار را انجام دهید. مسیر خود را تاکنون بررسی نمائید و سپس برنامه­ای مناسب و در خور شرایط خود را برگزینید. در آزمون رشته مدیریت با توجه به تعدد دروس و نیز حجم بالای آنها، نحوه برنامه­ریزی و روش مطالعه صحیح نقش بسزایی در موفقیت داوطلبان خواهد داشت.

با استفاده از آزمونهای آزمایشی توانایی­های خود را بسنجید. توجه داشته باشید که تا اندازه­گیری نکنید، نمی­توانید بهبودی حاصل نمائید. از تمامی امکانات در دسترس خود استفاده نمائید، اما در نظر داشته باشید که هیچ چیز و هیچ کس به اندازۀ خودتان نمی­تواند به شما کمک نماید. تردید نکنید! شما حتماً موفق خواهید شد.

تحلیلگر : علیرضا فرمهینی فراهانی

منبع : سایت ماهان 

+ نوشته شده در  جمعه ۴ آبان۱۳۸۶ساعت   توسط صمدی  |